вівторок, 23 серпня 2016 р.

Пайка міді


   Плетення з дроту - захоплююче заняття. Але іноді натхнення заводить нас у таку далечінь, де одним плетенням не впораєшся. Тому непогано буде оволодіти мистецтвом пайки. 

Пайка - технологічна операція, що застосовується для отримання нероз'ємного з'єднання деталей з різних матеріалів шляхом введення між цими деталями розплавленого матеріалу (припою), що має більш низьку температуру плавлення, ніж матеріал (матеріали) деталей, що з'єднуються.

Для пайки вам знадобляться горілка, паяльна дошка, пінцет, припій і (дуже бажано) витяжка.


  Якщо ви паяєте зрідка, то вистачить насадки на балон з ширким соплом. Така горілка дає достатньо температури для того, що розігріти мідь і  коштує недорого. Раджу використовувати газ Kovea, він досить якісний.
   Припій. Я спробувала три види припою і нарешті знайшла свій ідеальний. 


1. Мідно-фосфорний припій у вигляді пасти. Продається у шприці, використовується без флюсу, коштує недешево, але його дуже зручно наносити і хватає на довго. Я використовую його зазвичай для виготовлення скульптур, бо там рівненько деталі не розкладеш, тому паста - ідеальний варіант. Але він має суттєві недоліки: неприємний дим і випаровування під час пайки, і великий вміст срібла, що залишає темні сріблясті сліди на прикрасі. Іноді вони вилазять на видному місті, і це псує усе задоволення.2. твердий припій Felder із вмістом срібла. Недорогий, але дуже твердий, важко різати на шматочки і наносити, теж залишає темні сріблясті сліди.3. твердий припій Felder 94 без срібла - мій фаворит. Недорогий і знов таки важко ріжеться на шматки, але повністю зливається по кольру з міддю, не залишає слідів і можна паяти без флюсу.

  Кілька порад з пайки міді: 
  У вас має бути достатня температура, щоб добре прогріти всю деталь, не працюйте на протязі. 
  Припій плавиться швидше за металл і тече туди, де гарячіше. Тобто їм можна керувати і заставити текти туди, куди вам треба, якщо правильно направити полум’я. 
  Всі деталі мають бути щільно припасовані одна до одної і без нагару (бо нагар заважає припою липнути).
  Якщо якась деталь занадто тонка, і ви не бажаєте, аби вона перегрілась, треба якось відвести тепло від неї. Можна покласти на неї пінцет, або закрити уламком паяльної дошки.
  Бажано працювати під витяжкою. На фото нижче мій домашній варіант місця для пайки, яке я підключила до кухонної витяжки:


Нижче у відео-роліку ви можете побачити процес пайки твердим припоєм.


Освоївши пайку ви знатиметедбуже багато про тепло і вогонь. І повірте, отримати опіки набагато легше, коли печеш пироги, аніж коли робиш каблучки. :)5 коментарів:

  1. Відповіді
    1. Будь ласка! :) Я дуже рада, що змогла повернутися до блогу, і маю зацікавлених читачів.

      Видалити
  2. А що може підійти під паяльну дошку? Ви купували десь її?

    ВідповістиВидалити